ALI MOJ OTROK POTREBUJE ORTODONTSKI APARAT?
Vprašanje s katerim se dnevno soočajo na eni strani starši na drugi pa mi zobozdravniki. Ortodontska obravnava je pomemben del skrbi za ustno zdravje otrok in mladostnikov. Posebna pozornost je namenjena pravočasni napotitvi otrok na ortodontsko obravnavo, saj je ortodontsko zdravljenje potrebno skrbno načrtovati.
Strokovne indikacije za napotitev na ortodontski pregled so jasne, težje razumljive pa so dandanes staršem stopnje nujnosti in čakalne dobe v javnem zobozdravstvu katerim so podvrženi naši pacienti.
V današnji družbi si vse več otrok, predvsem pa staršev želi, da bi njihov otrok imel zobni aparat. Pa ali res vsak otrok potrebuje ortodontsko obravnavo? Seveda ne.
Zakaj pacienti potrebujejo ortodontsko zdravljenje?
- Zaradi nepravilno postavljenih zob, tesnega stanja in izrazitih položajnih nepravilnosti
- Zaradi neizraslih ali prirojeno manjkajočih zob
- Zaradi nepravilnega medčeljustnega in/ali nepravilnega odnosa med zobnima lokoma
Vzroki za nastanek zobno-čeljustnih nepravilnosti so :
- Nepravilne funkcije orofacialnega kompleksa( DOU, nepravilno požiranje, nepravilna lega in drža jezika, nezadostno žvečenje, vrivanje ustnice)
- Razvade
- Genske nepravilnosti
- Razvojne nepravilnosti
- Filogenetski razvoj, ki na eni strani poteka v smeri razvoja vse manjših čeljustnic in vse večjih zob, na drugi strani pa prihaja tudi do redukcije števila zob
Drugo pomembno vprašanje, ki se staršem poraja:
Ali mojemu otroku pripada ortodontsko zdravljenje? Torej ali lahko ortodontsko zdravljenje opravi v okvirju javnega zdravstva ali bo moral za obravnavo plačati. Ortodontsko zdravljenje v okviru javnega zdravstva je financirano s strani ZZZS-ja. Za financiranje ortodontskega zdravljenja pa ZZZS postavlja določene pogoje, ki so zapisani v njihovih pravnih aktih(pravne podlage) npr.: Pravila OZZ, 34. in 35.člen.
Zobozdravniki na podlagi kliničnega pregleda in analize RTG slike (ortopana )oceni ali je nepravilnost večja in izda napotnico za ortodonta.
Kdaj pacienta napotimo na ortodontsko zdravljenje?
- Ko pri kliničnem pregledu ugotovimo potrebo po ortodontskem zdravljenju
- Ko ima pacient sanirano zobovje
- Ko ima pacient vzpostavljeno brezhibno ustno higieno
Kdaj otroku ali mladostniku pripada ortodontsko zdravljenje v breme ZZZS:
- Če je bila potreba po OZ ugotovljena do dopolnjenega 16. leta starosti.
- Če gre po opredelitvah stroke za srednjo, težko ali zelo težko nepravilnost.
Ortodontsko zdravljenje v breme ZZZS ni mogoče, če gre za lahko zobno-čeljustno nepravilnost. Teža nepravilnosti se ocenjuje s pomočjo indeksa in pripadajočih tabel.Ortodont na prvem pregledu opravi triažo pacienta in njegove nepravilnosti ter oceni kdaj je primeren čas za pričetek ortodontskega zdravljenja. Na podlagi triaže ga uvrsti v opazovano skupino, skupino za ortodontsko zdravljenje ali v skupino z lahko zobno čeljustno nepravilnostjo. Določene nepravilnosti, ki pa so v manjšini, potrebujejo zgoden pričetek zdravljenja, večina ortodontskih nepravilnosti pa se danes obravnava v času stalnega zobovja.
In še o čakalnih dobah…Čakalne dobe, čakalne dobe, ves čas poslušamo samo kako dolge so čakalne dobe. Vsekakor so se čakalne dobe podaljšale zaradi večjih potreb po zdravljenju na eni in na drugi strani zaradi veliko ( tudi neutemeljenih )napotitev z naše strani, ki so posledica pritiska staršev in pacientov. Igramo se nek začaran krog in upamo na boljše čase.
Zobozdravniki v javni mreži bi najraje vse otroke poslali na preventivni ortodontski pregled , ortodonti bi si želeli pravočasnih, utemeljenih napotitev in cim krajših rokov za zdravljenje, starši pa morate razmisliti ali vaš otrok res potrebuje zdravljenje ali gre samo za estetsko nepravilnost, ki jo vi opažate. Ključno je razumevanje, da ZZZS ne krije lepotnih posegov ampak le funkcionalne.
Dragi starši, ko enkrat prejmete napotnico za ortodonta imate praviloma od 7-21dni časa za predložitev napotnice izvajalcu v okviru javne mreže, ki ga sami izberete. V nasprotnem primeru ta poteče. Napotnico izdamo enkrat in je trajna. Zelo pomembno je, da se držite terminov, da opravičite otrokov izostanek, da vzdržujete njegovo ustno higieno in ga spodbujate k nošenju aparata oz. izvajanju vaj in navodil, ki jih dobite pri ortodontu. Če se tega ne držite je lahko zdravljenje tudi prekinjeno in vam nova napotnica v okviru OZZ ne pripada več.
Kaj lahko sami naredimo za skrajševanje čakalnih vrst? Redno vozite vašega otroka na preglede k izbranemu zobozdravniku/ici, vsaj 2x letno, ki bo le na ta način lahko redno spremljal/-a ugriz in kljub dolgim čakalnim vrstam, pravočasno napotil/-a vašega otroka v kolikor se ugotovi ortodontska nepravilnost.
Za vsa vprašanja smo Vam na voljo šolske zobozdravnice ZD Sežana.
Gaja Kavrečič,dr.dent.med, vodja zobozdravstva ZD Sežana v sodelovanju z Tanjo Lah Kržin, dr.dent.med, spec. zobne in čeljustne ortopedije
Preglej vse novice in obvestila